תחושות של חוסר בטחון וחוסר ערך עצמי

דימוי עצמי נמוך ופגום, חוסר ערך וחוסר ביטחון – חוויה משתקת ומתסכלת

אנשים רבים סובלים מדימוי עצמי נמוך, מתחושות של חוסר ערך או ערך עצמי נמוך, מחוסר ביטחון, ואף מאפיינים את עצמם כסובלים מחרדה חברתית. זוהי חוויה קשה המעצבת את האופן בו אנו חייפ ופועלים בעולם, ומתאפיינת בתחושה בסיסית ועמוקה של חוסר ערך והרגשה של "אני לא שווה", אליה מתלווות מחשבות ופרשנויות שליליות לגבי האופן בו אנשים אחרים חושבים עלי ומבינים אותי, לגבי האופן בו אני תופס ומבין ארועים המתרחשים בחיי, ולגבי ההשלכות האפשריות של אירועים וחוויות בחיי על העתיד ועל האפשרויות שלי לחיים מלאים ומספקים. פעמים רבות, מעצבות ומגדירות תחושות אלו באופן יסודי את האופן שבו אנחנו מבינים את עצמנו ואת מה שקורה לנו, ואף גורמות לנו להתנהג ולפעול בדרכים מסויימות אשר מיועדות לצמצם את הסבל הכרוך בתחושות העצמי השליליות. כתוצאה מכך, כדי לנסות ולהרגיש טוב יותר, אנו משלמים מחיר יומיומי של שימוש לא יעיל במשאבים ובכוחות שלנו, ולא מצליחים לממש את מלוא הפוטנציאל הקיים בנו. זוהי חוויה מתסכלת ומשתקת, שמשפיעה על כל תחומי החיים, ושההתמודדות איתה עלולה לייאש ולמלא כל אדם בעצב.

הדימוי העצמי שלנו מורכב מאוסף הרעיונות ותפוסות העולם שיש לנו על עצמנו, והוא מתגבש בתהליך מורכב וסבוך המושפע מחוויות אישיות, מאינטראקציות בין אישיות, מנטיות אופי מולדות, ומהסביבה החברתית שבה אנחנו גדלים. הבעיה והסבל מתחילים כאשר אנו מכלילים מחשבות ורעיונות לגבי עצמנו באופן מוגזם ולא מאוזן, וכתוצאה מכך אנחנו מרגישים תחושות חזקות של פגימות ובושה. אף אחד מאיתנו אינו מושלם או חף מפגמים, אך כאשר הביקורת העצמית שלנו היא קשה ותמידית ומהווה קול פנימי רם ובולט, הופכים הפגמים למוקד התפיסה העצמית, וחויית עצמי שלילית הופכת להיות מרכזית בעולמנו הנפשי.

הפער בין הפנים והחוץ

אף כי כלפי חוץ לא תמיד ניתן להבחין בכך, ואנשים בעלי ביטחון ודימוי עצמי נמוכים יכולים להצטייר דווקא כבעלי ביטחון עצמי מופרז וכבעלי הצלחה בחייהם האישיים והמקצועיים, מתייסרים אנשים אלו בתוכם פנימה בתחושות קשות של חוסר אמון בעצמם וביכולותיהם, מתקשים לקבל החלטות, מתקשים להכיר אנשים חדשים ובני זוג, נמנעים מלבטא את עצמם ואת רצונותיהם ומעדיפים לוותר על עצמם וטובתם אל מול טובת האחר. אנשים אלו עסוקים באופן בלתי פוסק במחשבות על יחסיהם עם אנשים אחרים, חוששים מדברים שאנשים יגידו או יחשבו עליהם ועל התנהגותם, ונוטים להעצים את כישלונותיהם ולבטל את הצלחותיהם. בשל כך, הם עלולים להימנע ממצבים מאתגרים כמו קבלה לעבודה, יציאה לדייטים או התמודדות על משרה בכירה, וולחוש תחושה של מתח עצמי הנובעת מהצורך "להיות תמיד בסדר עם כולם". כאשר הדימוי העצמי נמוך, עלולה להיווצר תלות חזקה באישור של אחרים על מנת להרגיש שווה, ואפילו חי. במצב כזה, כאשר מקבלים מחמאה או מבט מעריך, נרגעת החרדה הפנימית ומרגישים טוב יותר, אך כאשר הדבר אינו קורה, התחושות השליליות ממלאות ותופסות את עיקר תשומת הלב והמחשבה. חוסר היציבות התנודתית הזו מעייפת ומתישה, מגבירה את התחושות השליליות, גורמת לחוויה של ריקנות ולסבל, ופוגעת ביחסים שלנו עם אחרים.

התמודדות ושינוי במסגרת של טיפול פסיכולוגי בתחום הדימוי העצמי

אמונת יסוד סטריאוטיפית, שמקשה עלינו בהתמודדות עם הקשיים בתחום זה, הינה שדימוי עצמי נמוך וחוסר בטחון הן תכונות אופי מולדות, ושאין דרך לשנות אותן, אולם חשוב להבין ולהאמין כי הדבר אינו כך. במסגרת של הטיפול הפסיכולוגי ניתן להתיחס לרבדים השונים של התפיסה העצמית, לתהליכי המחשבה, ולתהליכים הנפשיים והרגשיים העמוקים, ולשנות אותם. תהליכי השינוי הינם מורכבים, וכוללים התיחסות קוגניטיבית מאתגרת לעמדות הנמצאות בבסיס החוויה ובשורש התהליכים הנפשיים העמוקים, לצד התיחסות רגשית לחוויה במסגרת היחסים עם המטפל. הטיפול, הנערך במסגרת בטוחה ומוגנת, מאפשר למטופל לערוך מסע להכרה ולקבלה של העצמי האמיתי שלו, תוך חוויה של פעולה אותנטית אל מול המטפל המספק מסגרת התייחסות מקבלת ומאפשרת מחשבתית ורגשית. במהלך המפגש הטיפולי ניתן להבין את הקשרים העמוקים שבין תחושות העצמי השליליות לבין התנהגויות כדוגמת הימנעות, חרדה, דיכאון, צורך תמידי להתנצל או להתחבב על הסביבה והתנהגויות נוספות שנועדו לפצות או להתמודד עם תחושות אלו. הכלים הקוגניטיביים, הנרכשים במסגרת טיפולית מקבלת ומוגנת, מאפשרים למטופל לחוות את עצמו באופן אחר, להתמודד באופן טוב יותר עם חוויות העצמי השליליות, ולשנות את האופן בו הוא חווה ומפרש את העולם.

לקריאה נוספת: טיפול פסיכולוגי בדיכאון, טיפול פסיכולוגי בחרדה