קשיים ביחסים בין אישיים

האדם הוא יצור חברתי מעצם מהותו. הצורך בקשר בינאישי הוא צורך בסיסי וחזק, שמהווה מוקד לחיינו הנפשיים והרגשיים. כבר מתחילת חיינו אנו זקוקים לקשר ולמגע בינאישי על מנת להמשיך ולגדול, וכדי לחוש סיפוק ושמחה, ואף ערך עצמי. ככל שאנו מתבגרים, הופכים היחסים שלנו למורכבים ומגוונים, כאשר אנחנו יוצרים מגע בינאישי מסוגים שונים במסגרות חיינו השונות. אולם לעיתים, הפער בין הרצון שלנו ליחסים בין אישיים קרובים ומתגמלים לבין היחסים שיש לנו במציאות הינו אחד ממקורות הכאב והסבל העיקריים בחיינו.

קשיים בין אישיים יכולים להופיע בכל סוגי הקשרים שיש לנו – משפחתיים, רומנטיים, חבריים, ואף ביחסי העבודה שלנו. לעיתים קרובות אנו מגלים שדפוסי הקשר שלנו משתחזרים ומתגלים במגוון מצבים חברתיים ובמסגרת אינטרקציות בין אישיות שונות, ומעצבים אותם באופן דומה. לא אחת, אנשים מוצאים את עצמם מתוסכלים ומתחבטים ומתלבטים בשאלות שחוזרות ומופיעות בהקשרים שונים של יחסיהם הבינאישיים, וחווים תחושות מכאיבות וקשות בשל כך. תחושות אלו מעלות שאלות נוקבות: מדוע אני לבד? מדוע אני נתקל בדחיה מצד אנשים שאני מנסה להתקרב אליהם? מדוע היחסים שלי אינם קרובים ותומכים כפי שהייתי רוצה? האם אני משעמם? למה אני מאבד עניין בקשר תוך זמן קצר? למה תמיד בסוף כולם מאכזבים אותי? מדוע אני מרגיש שאני מאכזב אחרים? מדוע אני תמיד מרגיש "לא בסדר"?

טיפול פסיכולוגי לשיפור בתחום היחסים הבין אישיים

הטיפול הפסיכולוגי בתחום היחסים הבין אישיים מאפשר להתייחס לעומק לנושאים ולשאלות אלו. במהלך הטיפול ניתן להתבונן ולחקור את עצמנו הן ברמה הקוגניטיבית, והן ברמה הרגשית, להכיר ולהבין את עולמנו הפנימי ואת התהליכים המודעים והלא מודעים שמפעילים אותנו, ולעבור תהליך של צמיחה והתפתחות שיאפשר לנו לשנות לטובה באופן מהותי את יחסינו הבין אישיים. הטיפול הפסיכולוגי מאפשר לעדכן ולפתח את העמדות פנימיות שנוצרו והתקבעו בנו במהלך חיינו לגבי עצמנו, לגבי אחרים, ולגבי הקשרים והיחסים שלנו עם אחרים, מתוך הבנה של הדרכים בהן חווינו את עצמנו ואת העולם במהלך הקשרים המוקדמים שעיצבו אותנו ואת עולמנו הפנימי. פעמים רבות מאפשר הקשר שנוצר בין המטופל והמטפל לשחזר במסגרת הטיפול תחושות וחוויות המופיעות במציאות היחסים והקשרים הבין אישיים שלנו, אך הפעם בתוך מסגרת טיפולית מקבלת ומוגנת, וכך ניתן לגעת בשורשי הקושי ולהצליח להשתנות ולצמוח.

לקריאה נוספת: בדידות, קשיים באינטימיות ובקשר