קשיים באינטימיות

התחושה של קרבה אינטימית לאדם אחר היא אבן יסוד חיונית לקיום האנושי שאינה מובנת וברורה מאליה. זוהי חוויה מופלאה בה אנו משתפים את האחר ברגשות ובמחשבות העמוקות ביותר שלנו, ומרגישים שממש מכירים אותנו ורואים אותנו. אף כי לעיתים אין אנו מודעים לכך או מודים בכך באופן גלוי, כולנו זקוקים לקשר אנושי ורגשי קרוב ומשמעותי, וזהו חלק חשוב ועיקרי בחיי הנפש שלנו. בדומה לאופן שבו זקוק גופנו לאוכל ולמשקה על מנת שנוכל להמשיך ולחיות, כך כמהה וזקוקה הנפש האנושית למגע אינטימי ולקשר קרוב כדי שתוכל להתקיים ולתפקד. כשאנחנו נמצאים בקשר קרוב ואינטימי עם אדם אחר, אנחנו מרגישים תחושה של עוצמה, בעלי משמעות וערך, שמחים ומאושרים, אוהבים יותר את עצמנו ואת העולם, ומתפקדים טוב יותר. לעומת זאת, כאשר אנו מתקשים ליצור קשר אינטימי וקרוב, אנו מתמלאים בתחושות של עצב ובדידות, חוסר אמון באחר, נטושים ודחויים, וחסרי ערך ומשמעות.

הקשרים שלנו מתחילים ממש ברגע היווצרנו, נבנים ומתקיימים בכל מעגלי היחסים שיש לנו עם הסובבים אותנו. באופן כמעט בלתי נמנע, ישנו מתח פנימי רב בין הצורך שלנו להיות נאהבים בזכות מה שאנחנו, לבין החרדה שנידחה אם לא נתנהג כמצופה מאיתנו. זהו אתגר לא פשוט כלל. לעיתים, גם כאשר בתוכנו פנימה אנו רוצים להיות אותנטיים גלויים ואמיתיים אל מול האחר, ולהביע את רגשותינו ואת צרכינו האמיתיים במלואם, בכנות ובישירות, אנו מתקשים לעשות זאת, ומרגישים שדווקא אם נעטה על עצמנו מסכה כלשהי, ונעמיד פנים שאנו מרגישים משהו בזמן שאנו מרגישים משהו אחר, נצליח לתמרן את העולם ולשמור על עצמנו מדחייה. אולם, קושי עלול להוליך אותנו למעגל קסמים שלילי, שבו דווקא ככל שאנחנו מנסים יותר להיזהר ולשמר את הקשר שלנו, כך אנו מתרחקים מהאחר והיכולת שלנו להיות בקשר אינטימי פוחתת ונפגעת. תהליך זה גורם לנו לתחושות קשות של בדידות ריחוק וניכור, ופוגע ומצמצם את יכולתנו לחוות סיפוק מהקשר שיש לנו עם האחר.

הקושי באינטימיות יכול להופיע בדרכים שונות. אנשים רבים מצליחים להתחיל בקשר ללא קשיים מיוחדים, והעניין והקרבה הראשוניים מתפתחים באופן חיובי בתחילת היחסים. אולם, ככל שמערכת היחסים מתפתחת ומעמיקה, חלה נסיגה לדפוסים מרוחקים יותר, ותחושות שליליות מתרבות ותופסות מקום מרכזי בחוויה האישית. האמון באחר פוחת והולך, וחוסר הביטחון עלול להוליך לביטול ולפסילת האחר, להימנעות מחשיפת הרגשות, ואפילו להימנעות מניסיון ולהמשיך ולפתח את הקשר. במקרים אחרים, כאשר הקושי רב אף יותר, אנשים עלולים לצמצם את טווחי הקשר האפשריים להם ולנהל מערכות יחסים מרוחקות ודלות באינטימיות, שמתאפיינות בתחושה של "לבלות יחד" במקום בתחושה של "להיות ביחד". במקרים קיצוניים יותר, בייחוד כאשר נצברו חוויות שליליות רבות בעבר, אנשים אף עלולים להימנע כליל מהסיכון הכרוך במתן אמון באחר, ונסוגים למצב בו הם נותרים מבודדים רגשית תקופות ממושכות. אנשים כאלו עלולים לקיים מערכות יחסים דלות ברגש או חסרות מחוייבות, ועלולים שלא בצדק לחוות את עצמם ולהחוות ע"י אחרים כ"בררנים" או "סנובים".

טיפול פסיכולוגי במצבים של קשיים באינטימיות ובקשר

היכולת לאינטימיות ולקשר הם בלב הקיום הנפשי, ומתוך כך – קשיים בקשר בין אישי ובאינטימיות נמצאים פעמים רבות במוקד של הטיפול פסיכולוגי גם כאשר אין זו הסיבה הראשונית שהוליכה את המטופל לפנות לטיפול. במסגרת הטיפול הפסיכולוגי, עומדים היחסים הטיפוליים וכן היחסים האמיתיים בעולמו של המטופל במרכז הדיון. החוויה של מתן אמון ובטחון באחר, מתוך תנועה בין ריחוק וקירבה בין אישיים, מתרחשת באופן מקביל בחדר הטיפולים ובחיי המציאות. הטיפול מאפשר בחינה מעמיקה והתייחסות כנה ופתוחה של המטפל והמטופל לתחושות ולחוויות אלו, וע"י כך מתרחשים שינויים במבנים הנפשיים העמוקים ובתהליכים הרגשיים המניעים את המטופל בעולמו הפנימי. הטיפול הפסיכולוגי משמש פעמים רבות כמעבדה מוגנת המותאמת לצרכי הנפש של המטופל, בה הוא יכול להסתכן לחשוף את עצמו ולבטוח באחר באופן שלא מתאפשר בנסיבות חייו מחוץ לחדר הטיפולים, ובכך נבנים בו הביטחון והיכולת להצליח בכך גם במציאות.

לקריאה נוספת: בדידות, קשיים ביחסים בין אישיים