טיפול תרופתי

המחלוקת לגבי הטיפול התרופתי

מאז שנות החמישים של המאה שעברה, החלו רופאים להשתמש במידה גוברת והולכת בתרופות פסיכואקטיביות שונות בניסיון לעזור למטופליהם שסבלו מסימפטומים נפשיים ו/או רגשיים שגרמו להם מצוקה ופגעו באיכות חייהם. מאז ועד ימינו אלו, התקדם עולם הרפואה בגילוי ובפיתוח תרופות שונות, ובמקביל – במחקר על השפעת תרופות אלו על סימפטומים ומצבים רגשיים ונפשיים שונים. כתוצאה מכך, קיימת כיום האפשרות להעזר בתרופות שונות על מנת להקל על מצבים נפשיים שונים כגון דיכאון, חרדה, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית ומצבים רבים אחרים. תרופות אלו, משפיעות על מצבנו הרגשי והנפשי ועל התודעה שלנו, וכאשר משתמשים בהם באופן מושכל, ניתן להקל על הסבל הכרוך בסימפטומים נפשיים ורגשיים במידה רבה.

ישנו ויכוח לגבי הטיפול התרופתי והמשגתו בעולם הרפואי והפסיכיאטרי, והעמדות השונות במחלוקת זו גם משפיעות על התדמית של הטיפול התרופתי בקהל הרחב ובקרב המטופלים. יש הטוענים כי טיפול תרופתי הוא ריפוי, והסימפטומים מהם אנו סובלים הם עדות למחלה הגורמת אותם ומשבשת תהליכים ביולוגיים וכימיים במוחנו ובגופנו. לעומתם טוענים אחרים כי הטיפול התרופתי הוא אמנם התערבות המשפיעה על מצבי תודעה ומצבים רגשיים ונפשיים, אך מצבים אלו אינם בהכרח עדות למחלה, ולכן הטיפול התרופתי על אף השפעתו על החוויה האנושית, אינו מוליך לריפוי מחלה או לשינוי נפשי מבני קבוע. אולם למרות המחלוקת הזו, מסכימים מרבית העוסקים בתחום הטיפול הנפשי, כי הטיפול התרופתי הכרחי במקרים מסויימים (כדוגמת סכיזופרניה או דיכאון מג'ורי), וכי הוא יכול להועיל לאנשים רבים ולהקל עליהם בהתמודדות עם חוויה של סבל ומצוקה נפשיים ורגשיים.

השילוב בין טיפול תרופתי וטיפול פסיכולוגי

השימוש בתרופות אינו סותר או מתנגש עם הטיפול הפסיכולוגי. על אף שהמחקרים לגבי היעילות של סוגי טיפולים שונים, תרופתיים ופסיכולוגיים, אינם מובהקים ועקביים בהמלצותיהם, מצביעות רוב העדויות על כך שדווקא לשילוב שבין טיפול תרופתי וטיפול פסיכולוגי יש את האפקט החיובי הרב ביותר. פעמים רבות מאפשרות התרופות למטופל לחוש הקלה בעוצמת סימפטומים מהם הוא סובל, ולחוות פחות תנודות וסערות במצבו הנפשי והרגשי. במקביל להקלה זו, כאשר פוחת הלחץ והסבל מהם סובל המטופל, מתאפשר למטופל להשתמש ביתר יעילות בטיפול הפסיכולוגי המתקיים לצד הטיפול התרופתי, על מנת לעבור תהליך של צמיחה ושינוי, ההכרחיים עבורו.