טיפול פסיכולוגי ממוקד

טיפול פסיכולוגי קצר וממוקד – למי זה נחוץ?

אנשים רבים נרתעים ונמנעים מלהגיע לטיפול פסיכולוגי בשל האמונה כי טיפול הוא תהליך ממושך ולא ממוקד, שמאופיין במידה רבה ב"חפירות" ונבירות בעבר. אך מדוע הדבר קורה? והאם זה חייב להיות כך?

המבנים והמנגנונים של הנפש הם מורכבים ביותר, ונסתרים מן העין. כדי להצליח לגלות ולהבין אותם נדרש מאמץ רב. השיחה החופשית בטיפול, שיש בה הרבה תנועה מההווה אל העבר ובחזרה, והרבה חופש אסוציאטיבי, מאפשרת פעמים רבות להציץ לתוך הקרביים של הנפש באופן נרחב ומעמיק, שלא מתאפשר אם אנחנו שומרים באופן מודע על תחומי השיחה ומתמקדים באזורים נבחרים. בנוסף, הטיפול הפסיכולוגי מבוסס על יצירת קשר ואמון בין המטפל והמטופל, ותהליך זה מעצם טיבו דורש זמן לביסוס ההיכרות וליצירת שפה משותפת. לשם כך יש צורך בפתיחות ובשיתוף, שנבנים ומתחזקים דווקא כאשר יש נכונות וזמן להתייחס להיסטוריה הפרטית, ובפרטי פרטים.

אבל, כל אלו אינם מתאימים בהכרח לכולם. יש סיבות שונות לכך שכמטופלים נעדיף לתחום את עצמנו במסגרת הטיפול. לעיתים אין לנו זמן או כסף, לפעמים אין לנו חשק להשקיע בלי גבול אבל יש לנו צורך לטפל בעניין כלשהו. לפעמים, בייחוד כאשר המטופל אינו מנוסה בתהליכי הטיפול הפסיכולוגי, אנחנו רק מעוניינים "לטעום" כדי להבין מהו טיפול, ולפעמים בייחוד כאשר המטופל דווקא כן מנוסה בטיפול, אנחנו רק מעוניינים לעסוק במשהו שנשאר פתוח, "לסגור איזה פינה", ולא מעוניינים בתהליך נרחב וכולל.

ייעוץ ממוקד וטיפול פסיכולוגי קצר מועד

הטיפול הפסיכולוגי הממוקד הוא טיפול קצר מועד במהותו, ומאפשר לנו לערוך טיפול שהוא תחום וממוקד בתהליך או מבנה נפשי מסויימים, מתוך בחירה והתכווננות. להבדיל מתהליך של ייעוץ, שמתמקד בנושא מסויים, קונקרטי בדרך כלל, מתוך התייחסות לנפש ולתהליכים רגשיים, אנו מנסים בטיפול הפסיכולוגי הממוקד לעסוק במבנים ובתהליכים נפשיים מסויימים, ונושא או נושאים מסויימים יכולים לשמש לנו כדוגמה בדרך להבנה מעמיקה של עצמנו. הטיפול הפסיכולוגי הממוקד יכול, איך אינו חייב, להיות תחום בזמן. פעמים רבות, הטיפול הממוקד מאפשר לנו בנוסף להתייחסות לעניין שעומד במוקד ההתעניינות, לקבל הצצה אל עולמנו הפנימי, ולסמן נושאים לבדיקה עתידית, גם אם הבחירה כרגע היא שלא לעסוק בהם.