התמודדות עם מוות או מחלה

מוות ומחלה – חלק ממחזור החיים

מוות ומחלה הם חלק בלתי נפרד מחיינו, והם גורמים לנו סבל וצער רבים. על אף הוודאות שבבואם, לא ניתן להתכונן או להתחסן לקראתם, ולעיתים קרובות הם מופיעים בחיינו באופן פתאומי, ומאלצים אותנו להתמודד עם השינוי שהם מביאים לחיינו בהרף עין. ההתמודדות עם מחלה המעמידה אותנו במצב של סכנת חיים ממש כדוגמת מחלת הסרטן, או עם מחלה כרונית המלווה בסבל ואי נוחות רבים כדוגמת פסוריאזיס, עלולה להפוך ולשנות את חיינו מקצה לקצה.אבל ושכול על אובדן של אדם קרוב הינם תהליכים הנמשכים זמן רב, ומתאפיינים בדינמיקה משתנה, בה הכאב והקשיים והגעגוע נמשכים, אף כי עוצמתם וההשפעה שלהם על חיינו משתנה עם הזמן.

אף כי מחלה ושכול ואבל הם חוויות המשותפות לכל בני האדם, אין שני אנשים החווים אותם באופן זהה, דבר המעצים לעיתים את תחושת הבדידות הטבעית אותה חווה מי שלקה במחלה או מי שאיבד את יקירו. הרגע בו מתגלה לנו כי אנו חולים במחלה קשה, או כי מישהו הקרוב לנו לקה במחלה, הינו רגע של משבר ששזורים בו חרדה, אבל על אבדן הבריאות, ואימת המוות. המתחים ולחץ שמתעוררים כאשר אנו צריכים להתמודד עם מחלה קשה, באופן זמני או כרוני, או כאשר אנו בתהליכי איבחון או עומדים לעבור פרוצדורה רפואית פולשנית, הם מהקשים ומהמאתגרים ביותר במהלך החיים.

ההשפעה של מחלה על חיינו

מחלה היא בעלת השפעה נרחבת על חיינו, החורגת כמובן מתחום הגוף. מחלה, ובייחוד מחלה כרונית, היא מצב דחק מהקשים איתם אנחנו נדרשים להתמודד. התגובות הרגשיות והנפשיות למחלה יכולות לעיתים להיות מקור לקושי וסבל אף יותר מהקשיים הגופניים עצמם. במצבים של לחץ ומצוקה, הקשיים איתם אנחנו מתמודדים באופן טוב בשגרה, הופכים להיות אתגרים כמעט בלתי אפשריים, שסוחטים מאיתנו את שארית כוחותינו. ההשפעות של המצב הגופני והלחץ בו אנו נמצאים על מצב הרוח ועל החוויה העצמית, גורמים פעמים רבות לחוויה של דיכאון, ומוליכים פעמים רבות לקשיים ביחסים הבין אישיים, ולפגיעה בתיפקוד הכללי שלנו בעבודה ובחיים האישיים. ההסתגלות למצב של מחלה כרונית היא תהליך מורכב, שבו אנו נדרשים לא רק להתאים את עצמנו למצב חדש, שונה מאשר ידענו עד כה, אלא גם להמשיך ונהל קרב אל מול התפתחות המחלה והשינויים הכרוכים במצבי מחלה משתנים לאורך הזמן. הסתגלות טובה, מאפשרת להתמודד טוב יותר עם המחלה עצמה, ואף נמצאה במחקר כקשורה לתהליכי החלמה והתאוששות טובים יותר. בנוסף, ככל שאנו מסתגלים טוב יותר למצב המחלה, כך משתפרים תהליכי קבלת ההחלטות הקשורות למחלה ולחיינו באופן כללי.

הטיפול הפסיכולוגי המלווה מחלה גופנית

ישנם נושאים רבים המעסיקים אנשים המתמודדים עם מחלה או מגבלה גופנית שלהם או של הקרובים להם, והטיפול הוא מקום המאפשר לדון בכך באופן מעמיק, ולעבור תהליך של שינוי שמאפשר התמודדות טובה יותר. לדוגמה, אנשים רבים מהססים או מתקשים לפנות לקרובים אליהם לשם תמיכה וכדי לא להיות בודדים. הם חוששים להיות לנטל על הקרובים אליהם, ובנוסף, גם מרגישים אשמה על עצם כך שהם חולים, וזקוקים לעזרה. מחשבה זו היא בדרך כלל שגוייה, מכיוון שכמעט תמיד, האנשים העוזרים לנו מרגישים כי הדבר מעניק להם משמעות וערך, ומתגמל אותם באופן ייחודי.

הקשיים הנובעים ממצב של מחלה מעוררים מחשבה וגורמים לטלטלה רגשית. לעיתים עולות שאלות אישיות ופנימיות – איך אתמודד עם השינוי שבחיי? מהם סדרי העדיפויות שלי לאור המצב החדש? מה ההשפעה של המצב על יחסי עם הקרובים אלי? ולעיתים עולה צורך מעשי וענייני לבחור דרך: איך לשתף את הקרובים אלי במה שקורה לי? איך לפנות להורי המבוגרים? איך לספר לילדים? האם לשתף או להסתיר? לשאלות אלו בד"כ אין תשובה מוחלטת ונכונה, והטיפול, מאפשר למצוא את הדרך לאזן בין הצרכים הנפשיים שלנו, לבין דרישות המציאות שמציבה בפנינו המחלה. לפעמים הקשיים גוברים בתקופה מסויימת, כך קורה לדוגמה כאשר אנו בחוסר וודאות לגבי גורלנו ומצבנו הבריאותי במהלך גילוי המחלה ותהליכי האיבחון, או כאשר אנו עומדים לפני ניתוח או פרוצדורה רפואית מעוררת חרדה אחרת. לפעמים הקשיים גוברים דווקא עם שוך הסערה, כאשר אנו נותרים להתמודד עם ההשפעות ארוכות הטווח של האירועים, ועלינו להסתגל לשינוי או למגבלה שלא היו קיימים קודם לכן בחיינו.

תהליכים משפחתיים בהתמודדות עם מחלה ומוות

ההתמודדות עם מחלה או מוות של אחד מבני המשפחה, הינה כמובן תהליך בעל משמעויות והשלכות משפחתיות נרחבות. הסובבים את החולה סובלים בעצמם ממתח וחרדה בלתי פוסקים, ובמקרים רבים אינם זוכים לתמיכה מספקת ולמקום בו יוכלו להיערך באופן נפשי ורגשי אל מול השינוי שתפס מקום בחייהם. כאשר אנו מתמודדים עם מוות של אדם קרוב, לעיתים אנו דווקא חווים בדידות ומצוקה רבים על אף שהסובבים אותנו שותפים גם הם לצער ולשכול. החוויה של האובדן והשכול היא תמיד אישית וסובייקטיבית, ודווקא הצרכים המתערבים של היחסים הבין אישיים בתוך המשפחה עלולים לעיתים להקשות על ההתמודדות.