בדידות

הסבל שבבדידות

בדידות היא מצב רגשי וחוויה שמוכרת לכולנו, והיא בעלת השפעה עזה על מצבנו הנפשי. הבדידות היא חוייה פנימית, אישית וסובייקטיבית, שבה אנו סובלים גם מעצם היותנו בודדים וגם מכיוון שאנחנו מרגישים שהבדידות שלנו נגרמת מתוכנו או בשל מה שאנחנו, ושאין לה תקנה. פעמים רבות הבדידות אינה מזוהה כבעיה הראשית וכמקור לסבל שלנו, אך למעשה היא אחד הגורמים העיקריים שעומדים בבסיס תחושות קשות רבות כגון דימוי עצמי ירוד, הערכה עצמית שלילית, ייאוש, ודיכאון.

הנפש האנושית כמהה למגע המתקיים בקשר נפשי בינאישי, לאינטימיות אותה אפשר לחוות בקשר קרוב המבוסס על אמפטיה ואהבה, לתחושה המרגיעה של שייכות, ולביטחון שבהשתייכות. כאשר צרכים אלו זו אינם מתממשים, אנו חווים בדידות, וסבל רב. הבדידות אינה קשורה למצבנו הפיזי, ולכמות האינטרקאציה הבין אישית שיש לנו, אלא לאופי, לטיב המגע האישי, ולמידת האינטימיות שבקשרים שלנו. הפער בין הצרכים הנפשיים שלנו לבין מצבנו בפועל בתחום זה, עלול להיות לעיתים עצום, ובשל כך אנו חווים בדידות וסבל.

הבדידות היא מצב שקשה להתגבר עליו לבד. פעמים רבות, דווקא ככל שחווית הבדידות קשה יותר, כך אנשים נוטים יותר להסתגר ולהתרחק מהקרובים אליהם, ואף להימנע מקשרים חדשים. תגובה נפוצה המאפיינת אנשים רבים המתמודדים עם החוויה הקשה של הבדידות, היא דווקא להסתיר את הבדידות שלהם מהעולם, ולנהל אורח חיים פעיל שנראה חסר קושי למראית עין. אולם מעשים אלו דווקא עלולים להרע עוד את המצב, מכיוון שהם משמרים ומעצימים תחושות הבדידות הפנימיות, ומאפשרים לקשיים אותם הם חווים לגדול ולהפוך להיות מרכזיים יותר ויותר בחוויה האישית.

טיפול פסיכולוגי בתחושת הבדידות

אנשים שחווים בדידות, מרגישים שאין להם קשר אינטימי וקרוב, שהם לבדם, שהם נפרדים מהסובבים אותם, שאין להם קשר אמיתי ובעל ערך, שהם לא שיייכים באמת, ושאין מישהו אחר שבאמת מכיר אותם. המצב הזה יכול להיות זמני וחולף, תוצאה של נסיבות או משבר רגעי. אולם, פעמים רבות זהו מצב שנמשך זמן רב, ומהווה אחד מאבני היסוד של התפיסה העצמית ושל האישיות. באמצעות הטיפול הפסיכולוגי ניתן לשנות את המצב כאשר אנו מבינים את עצמנו ומתייחסים לגורמים שהוליכו למצב הבדידות אותו אנחנו חווים, כשאנו לומדים להבין את הצרכים הנפשיים שלנו וכיצד לאפשר לעצמנו להיות בקשר מיטיב ומספק, וכאשר באמצעות הטיפול אנחנו צומחים ועוברים תהליך של שינוי פנימי ועמוק שמאפשר לנפש שלנו להיות במגע אמיתי עם נפש אחרת.

לקריאה נוספת: קשיים באינטימיות, קשיים ביחסים בין אישיים